Yemek Borusu Kanseri ilerlemişse ne yapılmalıdır?

Her kanserde olduğu gibi yemek borusu kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın ilerlediği durumlarda tümörün bölgesine göre belirtiler değişiklik gösterir. Mesela yemek borusu kanseri soluk borusunu tuttuğunda öksürüğe neden olur. Hatta ses tellerine giden sinirlere etki ederek ses kısıklığına da yol açabilir. Bazı durumlarda soluk ve yemek borusu arasında delik oluşabilir. Yemek borusu kanseri diğer kanserler gibi akciğer, karaciğer ve kemiğe de sıçrayabilir.

Soluk ve yemek borusu arasında delik oluşan durumlarda bazen birisine, bazen de her ikisine stent dediğimiz içi kaplı yaylar yerleştirilebilir. Bu durumda hasta genellikle ağzından beslenmeye devam edebilir. Diğer durumlarda ise kemoterapi ve radyoterapi en sık kullanılan tedavi yöntemleridir. Hastalık tedaviye cevap verdiğinde bu şikayetlerin bir bölümü geçebilir.

Videoda yemek borusu ile soluk borusu arasında delik oluşmuş olan bir kişide soluk borusuna yerleştirilen silikon Y-stent görülmektedir.

What can be done if esophageal cancer is in advanced stage?

Early diagnosis is very important in esophageal cancer similar to other cancers. Symptoms may vary based on the location of the cancer and its extension. If the cancer invades the windpipe it can lead to cough. If it involves one of the nerves to the vocal cords it can lead to hoarseness. Sometimes we can see a hole (tracheoesophageal fistula) between the windpipe and the esophagus. In addition, esophageal cancer can metastasize to lungs, liver and bones.

When a hole is present between the windpipe and the esophagus we occasionally place a stent in one of them or rarely both. Stent is a flexible metal that expands and covers the inner diameter. If the intervention is successful, the patient may start to feed orally. In other occasions or as a support treatment patient can get chemotherapy and radiation. If the cancer responds to those treatments, symptoms may be alleviated.

In the video you can see a silicon y-stent that is placed inside the windpipe of a patient who had a hole between esophagus and windpipe.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Dev Mide Hernisi

Dev Mide Hernisi Hangi hastalara ameliyat yapılmalıdır? GÖRH hastalarının sadece %2-3’ü cerrahi tedavi gerektirmektedir. Genç yaşta olup (40 yaş öncesi), ilaç kullanmadığı zamanlarda şiddetli şikâyetleri

DEVAMINI GÖR »

Reflü Tedavisi

Reflü Tedavisi Şehirleşme ve yaşam tarzımızın değişmesi sonucunda yeni bir hastalıkla tanıştık. Gastroözofajiyal reflü (kısaca reflü) adı verilen bu hastalık midedeki asit içeren salgının yemekborusuna

DEVAMINI GÖR »